početna


Žegar, odnosno današnji Kaštel Žegarski, Bogatnik, Nadvoda i Komazeci, nalazi u sjevernoj Dalmaciji, u općini Obrovac. Žegar je istočno, odnosno jugoistočno od općinskog sjedišta. Okružen je sljedećim naseljima: Bilišane, Golubić (Obrovački), Krupa, Ervenik, Parčić, Medviđa i Zelengrad.
Područje u kojem se nalaze žegarska naselja naziva se Bukovica. Smatra se, da se Žegar nalazi u «Gornjoj, Obrovačkoj Bukovici», za razliku od «Donje, kistanjske Bukovice», koja je dalje na jugoistoku. Dio Bukovice u kojoj se nalazi Žegar naziva se još i «Podgorska» ili «Prava» Bukovica. Drugi naziv za kraj oko Kistanja je, opet, «Ravna» Bukovica.

Bogatnik se nalazi na 44˚ 09΄ 21˝ sjeverne geografske širine i 15˚ 49΄ 42˝ istočne geografske dužine. Kaštel Žegarski je lociran na 44˚ 09΄ 04˝ sjeverne geografske širine i 15˚ 51΄ 49˝ istočne geografske dužine. Komazeci se nalaze na 44˚ 07΄ 43˝ sjeverne geografske širine i 15˚ 51΄ 54˝ istočne geografske dužine. Apsolutna nadmorska visina Bogatnika iznosi 130 metara, centralnog dijela Kaštela Žegarskog 54 metra, a Komazeca 155 metara. Atar Bogatnika iznosi 18,11 km2, Kaštela Žegarskog 9,78 km2, a Komazeca 18,16 km2. Od Obrovca je Bogatnik udaljen 16 kilometara, Kaštel Žegarski 12, dok su Komazeci udaljeni 19 kilometara. Do preciznih podataka o geografskoj širini i dužini, nadmorskoj visini, površini atara Nadvode, kao ni udaljenosti ovog mjesta od Obrovca, nismo došli.
Žegarska naselja leže sa obe strane rijeke Zrmanje. Nadvoda se nalazi na desnoj, sjevernoj, strani Zrmanje, dok su Kaštel Žegarski, Bogatnik i Komazeci smješteni lijevo, odnosno južno, od te rijeke. Veliki masiv Velebita nalazi se sjeverno od Žegara,iza Golubića i Krupe, dok su južno od njega prostiru niže planine, kao što su Zmištak (560 metara apsolutne nadmorske visine) i Veliki Prosjek (657 metara). Od uzvišenja koja oivičavaju Žegar vredi spomenuti: Nosak (245 metara), Trebačnik (349 m.), Bilo (236 m.), Visoku Glavicu (248 m.), Ilinu Glavicu (585 m.), Stari Vrh (551 m.), Plješevicu i Čardak.
            Veći dio teritorije Žegara leži na brdovitom i planinskom zemljištu. Jedino je dio Kaštela Žegarskog uz Zrmanju nešto ravniji.
            Preko teritorije žegarskih naselja vodi nekoliko puteva. Na prvom mjestu vredi spomenuti najznačajniji od njih, put Obrovac – Knin, koji vodi pravcem zapad – istok i u svom znatnom dijelu prati tok reke Zrmanje. Od velikog je lokalnog značaja i put, koji od Žegara, preko Klanca 
  vodi ka Medviđi i, dalje, ka Benkovcu. Za Žegar, a još više za Krupu, značaj ima i put koji vodi od Nadvode ka Krupi i dalje, ka Golubiću obrovačkom. Ostali putevi i staze su znatno manjeg značaja.
(A.Bačko: Žegar )   

Nema komentara:

Objavi komentar